Výrazně více nebo výrazně méně? Jak pracujeme s hotovostí během pandemie?

“Zásob potravin je dostatek. Chtěli bychom požádat všechny obyvatele, aby zbytečně nepanikařili, “znělo po zasedání ústředního krizového štábu ve středu 11. března 2020. Reagoval tak na živelné chování lidí, kteří během prvních dnů od vypuknutí pandemie nového koronavirus vykoupili téměř všechny trvanlivé potraviny.

Extrémní zájem o těstoviny, mouky, droždí či konzervy nevěstil nic dobrého. Co když se lidé podobně zachovají i k lékům, hygienickým potřebám nebo vlastním úsporám?


Pandemie koronavirus změnila životní priority lidí ze dne na den. Ani s pomocí funkce nedokážeme spolehlivě předvídat, co nastane zítra.

Zkomplikovala se i práce s hotovostí a plánování, ve kterém bankomatu třeba více prostředků, který zatím netřeba dotovat, ze kterého si lidé začnou vybírat výrazně více a jaký tento nárůst bude. A vůbec … začnou si lidé vybírat více a budou chtít mít hotovost raději u sebe?

“V běžném období jdou požadavky na hotovost v nějakém cyklu. Před výplatou, po výplatě, před Vánocemi a podobně. Z dlouhodobého hlediska dochází k určité pravidelnosti a víme to předvídat. Ostatní týdny jsou však jiné, “říká Roman Prokop z oddělení České spořitelny, které se stará o oběh hotovosti.

Podobnému plánování se věnuje již 26 let, přesto měl strach, co lidé udělají a zda na to banka dokáže zareagovat. Jak vypadá zásobování bankomatů během koronavirus, jak rychle dokáže banka reagovat na mimořádné výběry a proč jsou v bankomatech na venkově bankovky v jiných hodnotách jako ve velkých městech?

Znají chování lidí

Roman Prokop má v České spořitelně již více než 20 let nastarosti právě hotovost. Díky dlouhodobé práci s daty poznal chování lidí i jejich preference. Avšak rozhodovat o tom, které výdejní místo už třeba nadotovať a které ještě ne, by bez predikčních modelů nedokázal rychle a efektivně. Jenže v aktuální situaci se na žádný systém spolehnout nedokázal a na stole měl takovou výzvu, jakou nikdy předtím.

“Pandemie koronavirus změnila životní priority lidí ze dne na den. Ani s pomocí funkce nedokážeme spolehlivě předvídat, co nastane zítra. O to více potřebujeme zkušený tým, který nepřetržitě komunikuje měnící se potřeby naší sítě i klientů. Nemluvě o opatřeních ve společnosti, které jsou přijímány téměř denně, “vysvětluje Prokop.

Po zavedení prvních opatření v zemi nejprve v bance čekali na další vývoj. Sledovali údaje přicházející ze sítě poboček i bankomatů, posuzovali možný vliv krizových opatření země, měli připravené vlastní krizové scénáře a čekali, jak se lidé zachovají. Neboť zásobit plošně všechny výdejní místa v zemi mimořádnou hotovostí jednak nebylo úplně možné, ale především by to nebylo zcela šikovné.

Nejnovější články

Půjčka online do 15 minut – je to opravdu reálné?

Možná již s půjčkou online máte zkušenosti, možná o ní právě teď uvažujete. Občas v životě každý z nás potřebuje získat obnos peněz. V...

4 podnikatelské tipy, jak vydělávat více peněz navzdory krizi

Pravděpodobně jste četli různé příběhy o pohádkově rychlém zbohatnutí a nabyli jste dojmu, že právě takovým způsobem podnikání funguje. Realita je však úplně jiná,...

Kde v severních Čechách najít opravdu stabilní zázemí pro zaměstnance z technologické výroby?

Technologická výroba je extrémně důležitou součástí celosvětového trhu. Pokud bychom nebyli schopni produkovat celou řadu výrobků s takovou rychlostí a efektivitou jako jsme zvyklí, tak...

Další články z rubriky

Půjčka online do 15 minut – je to opravdu reálné?

Možná již s půjčkou online máte zkušenosti, možná o ní právě teď uvažujete. Občas...

4 podnikatelské tipy, jak vydělávat více peněz navzdory krizi

Pravděpodobně jste četli různé příběhy o pohádkově rychlém zbohatnutí a nabyli jste dojmu, že...

Kde v severních Čechách najít opravdu stabilní zázemí pro zaměstnance z technologické výroby?

Technologická výroba je extrémně důležitou součástí celosvětového trhu. Pokud bychom nebyli schopni produkovat celou...

Jak ušetřit na lécích aneb jak vydělat na péči o své zdraví

Zdraví by pro nás všechny mělo být neustále na prvním místě. Ze všech stran...