Sběratel známek: Někdy je vzácnější padělek než originál

Podle stereotypu vypadá sběratel známek buď jako starý pán v sepraném oblečení, který si pod paží nese své cenné alba, nebo jako malý chlapec, jehož záliba ve sbírání známek přejde hned po tom, jak dovrší dvanáct let. Není to však zcela tak.

Známky vždy sbírali majetní lidé a obrovské peníze jsou za ně ochotni utratit i ti, kteří je nesbírají, ale berou je jako investici. Světový obchod se známkami ročně dosahuje miliardy dolarů. O tom, co má vliv na hodnotu známky, říká viceprezident Prestige Philately Club Prague Pavel Lazar.

V rozhovoru se dočtete
Proč se známkám daří během krizí.
V čem jsou oproti cihličce zlata výhodnější.
Jak se určuje jejich hodnota.
Proč jsou některé padělky dražší než jejich originální předlohy.
Co je svatý grál československé filatelie.

Rozhovor je součástí tématu o sběratelství jako investici, kterou najdete v zářijovém indexu. (Zdroj: INDEX)
Co je z investičního hlediska jistější? Vzácná známka nebo cihlička zlata?

Zlato je standardní investice, protože jeho cena je fyzicky zhmotněná. Známka je alternativní investice, tedy má jinou přidanou hodnotu jako materiál, ze kterého je vyrobena. Její specifikem je, že vyžaduje znalosti. A ten, kdo je nemá, se musí obrátit na odborníky.

Ekonomická krize však známky posiluje, zatímco cena zlata může klesnout.

Nemusí to být nutně přímá úměra, ale je to tak a ukazuje se to už teď. Na filatelistických aukcích jakoby ani neexistovaly katalogové ceny a obchoduje se za mnohem více.

Velmi známá je americká známka je inverted jenny, na níž je převrácené letadlo. Před dvaceti lety se obchodovala za 100- až 150-tisíc dolarů a dnes se prodává za milion. Zhodnocení je tedy velmi zajímavé. Neplatí to však paušálně a netýká se to každé známky.

Proč se známkám v těžkých časech tak daří?

Je to bezpečná investice. Známky mají velké specifikum v tom, že jsou přesně skatalogizované. Ví se, kolik kusů a kdy se vydalo, a při vzácných položkách se ví i to, kdo jejich vlastnil a kde jsou nyní, tedy mají rodokmen. To jsou právě ty známky, které se v budoucnu zhodnotí a budou růst na ceně.

Kromě toho se se známkami v nouzovém případě snadněji utíká.

Je obrovský rozdíl, zda si člověk vezme cihličku zlata, nebo známku. Kdybyste převáželi sto tisíc dolarů ve zlatě, bylo by to nepředstavitelné. Známek vám však postačí pár, případně jedna.

Důkazem významu a hodnoty známek jsou také obrovské československé sbírky, vyvezená do Ameriky i během první republiky a které se k nám po revoluci začali vracet. Právě o tyto známky je dnes velký zájem. (Část odpovědi redakce po konzultaci odstranila)

Nejnovější články

Půjčka online do 15 minut – je to opravdu reálné?

Možná již s půjčkou online máte zkušenosti, možná o ní právě teď uvažujete. Občas v životě každý z nás potřebuje získat obnos peněz. V...

4 podnikatelské tipy, jak vydělávat více peněz navzdory krizi

Pravděpodobně jste četli různé příběhy o pohádkově rychlém zbohatnutí a nabyli jste dojmu, že právě takovým způsobem podnikání funguje. Realita je však úplně jiná,...

Kde v severních Čechách najít opravdu stabilní zázemí pro zaměstnance z technologické výroby?

Technologická výroba je extrémně důležitou součástí celosvětového trhu. Pokud bychom nebyli schopni produkovat celou řadu výrobků s takovou rychlostí a efektivitou jako jsme zvyklí, tak...

Další články z rubriky

Půjčka online do 15 minut – je to opravdu reálné?

Možná již s půjčkou online máte zkušenosti, možná o ní právě teď uvažujete. Občas...

4 podnikatelské tipy, jak vydělávat více peněz navzdory krizi

Pravděpodobně jste četli různé příběhy o pohádkově rychlém zbohatnutí a nabyli jste dojmu, že...

Kde v severních Čechách najít opravdu stabilní zázemí pro zaměstnance z technologické výroby?

Technologická výroba je extrémně důležitou součástí celosvětového trhu. Pokud bychom nebyli schopni produkovat celou...

Jak ušetřit na lécích aneb jak vydělat na péči o své zdraví

Zdraví by pro nás všechny mělo být neustále na prvním místě. Ze všech stran...