Nestíháte si vařit? Švédská technologie udrží jídlo čerstvé 60 dní

Je první prosincový pondělí 11:29 a v Rožňavské Mikrovaku právě dokončují oběd. Ne však jeden, ale 250 a ne na okamžitou spotřebu, ale s trvanlivostí 60 dní. Jejich balené hotová jídla jsou v jedné věci specifické. Všechny použité suroviny si vypěstovali nebo vychovali sami a na Slovensku. Maso, cibuli, brambory, zelí i kroupy.

“Čím méně informací na etiketách nachází, tím větší pozor si třeba dát. Protože když se má firma čím pochlubit, umístí to na etiketu. “

Může se proto stát, že včera se tele páslo pod lesem, dnes ho zpracovali, zítra z něj navaří telecí perkelt a pozítří si ho koupíte v obchodě. Tento extrémně krátký řetězec zastřešuje sdružení a síť potravin Farmfoods. Spolupracuje pouze s producenty, kteří nepoužívají GMO a jejich zvířata vyrůstají ve welfare podmínkách.

V Rožňavě připravují 14 druhů jídel bez použití konzervantů a všechny balí patentovanou technologií ze Švédska. Ať už ochutnáte jejich fazolový guláš, maďarský guláš, francouzské brambory nebo kuřecí krupoto, všechny budou chutnat jako čerstvě uvařené.

Jak funguje švédský patent, díky čemuž zůstávají potraviny čerstvé a v čem se liší maso v Mikrovaku od toho běžného? Odpověď najdete na farmě v Skerešovo.

(Zdroj: Jakub Straňanek)
Jak chutná vystresované maso?
Skerešovo je zasazené hluboko v Gemeru. Nejbližší větší město je 40 kilometrů vzdálená Rožňava. Pod lesem se zde na louce pase stádo telat plemene Charolais, které jsou krmeny mateřským mlékem do šestého měsíce života. Podobné farmy se nacházejí také v Malém Čepčíne v okrese Teplice, v Podhořany na Středním Spiši a v Rozhanovcích nedaleko Košic, odkud je po osamostatnění převážejí na farmu v Gemerské Vsi na další výkrm.

Co ovlivňuje kvalitu hovězího masa a jeho cenu?
Typ plemene – nejkvalitnější pochází z masných plemen jako Charolais, Limousin či Aberdeen angus.

Kvalita krmení – krmení mateřským mlékem a stravou bez GMO, bez podávání antibiotik nebo nepřirozené potravy.

Pohlaví a věk – pro výrobu masných specialit a steaků je ideálně maso z mladých býků nebo jalovic.

Životní podmínky a způsob chovu – zvířata by měli mít dostatek volného pohybu a co nejpřirozenější podmínky na život.

Zdravotní stav během života – nepřetržitá péče chovatelů, prevence a nepoužívání antibiotik.

Bezstresová porážka a hygiena disekce – je-li zvíře stresované, maso je tvrdé a napnuté.

Teplotní řetězec při bourání a distribuci – přesné teplotní podmínky je třeba dodržet při bourání, zrání, distribuci i na pultech.

Kvalitní balicí materiály – pro zachování hygieny a čerstvosti produktu jsou nejvhodnější vakuové obaly z materiálů nejvyšší kvality.

Na farmách se pracuje 365 dní v roce a když probíhá telení, chlapi táhnou i čtyřiadvacítka. Kdysi v Gemerské Vsi chovali 900 kusů dobytka, dnes se ho však ve dvou velkých stájích nachází nanejvýš polovina. Chtějí mu zajistit dostatek prostoru, kvalitní výživu a život bez stresu i antibiotik.

“Zvířata krmíme vlastním krmivem bez GMO, které si dokážeme vypěstovat sami. Používáme vlastní pšenici, kukuřici či sóju a zvířata mají v stájích nadhodnocené metru Hranta s krmivem i metry čtvereční na volný pohyb. Vybrali jsme si ty nejlepší podmínky, které výzkumy ukázaly na chov skotu a ještě jsme je vylepšili, “říká Artúr Bergendi, ředitel živočišné výroby skupiny Agrotrade Group na farmě v Gemerské Vsi.

Může se proto snadno stát, že když se sem přijedete podívat, bude kolem vás právě procházet traktor naložený slámou. Dvakrát týdně totiž doplňují slámu do kotců a jednou za dva měsíce ji vyměňují úplně. Dávají si záležet i na tom, jak se zvířaty manipulují a jak je převážejí na jatka.

“Je velmi důležité, jak se zvíře před porážkou cítí. Musí být klidné, aby bylo maso dobré a kvalitní. Naučili jsme se to na vlastních chybách, “vysvětluje Peter Legnaro, jednatel Mäsovýroba Get Group, která vznikla v roce 2014.

“Zvykli jsme dělat různé události, přičemž jeden den byly steaky výborné a další den už byly žvýkací. Zjišťovali jsme, co se stalo a podle šarže jsme přišli na to, že býk při převozu vyskočil z auta a museli ho honit. Když ho pak porazili, měl ve svalech sraženou kyselinu mléčnou a už se s tím nedalo nic dělat. I takto jsme se naučili, že steak z vystresovaného masa jednoduše neuděláte, “dodává Legnaro.

Denně proto dokáží porazit a zpracovat jen šest býků. Porážejí jejich v jatečné hmotnosti 650 až 700 kilogramů a ve věku 15 až 18 měsíců. Převézt je z centrální výkrm ve Gemerské Vsi na jatka v Skerešovo je jen otázkou pár minut, protože obce jsou od sebe vzdáleny sedm kilometrů. Na jatkách se provádí i základní vyšetření, podle kterého se ukáže, na jaký výrobek maso použijí.

Nejnovější články

Prodej firem – bez starostí díky pomoci zkušených odborných poradců

Prodej firem může být složitým a náročným procesem, především pro nezkušené podnikatele. Proto je v takových případech vhodné využít pomoci odborných poradců, kteří dokážou...

Půjčka online do 15 minut – je to opravdu reálné?

Možná již s půjčkou online máte zkušenosti, možná o ní právě teď uvažujete. Občas v životě každý z nás potřebuje získat obnos peněz. V...

4 podnikatelské tipy, jak vydělávat více peněz navzdory krizi

Pravděpodobně jste četli různé příběhy o pohádkově rychlém zbohatnutí a nabyli jste dojmu, že právě takovým způsobem podnikání funguje. Realita je však úplně jiná,...

Další články z rubriky

Prodej firem – bez starostí díky pomoci zkušených odborných poradců

Prodej firem může být složitým a náročným procesem, především pro nezkušené podnikatele. Proto je...

Půjčka online do 15 minut – je to opravdu reálné?

Možná již s půjčkou online máte zkušenosti, možná o ní právě teď uvažujete. Občas...

4 podnikatelské tipy, jak vydělávat více peněz navzdory krizi

Pravděpodobně jste četli různé příběhy o pohádkově rychlém zbohatnutí a nabyli jste dojmu, že...

Kde v severních Čechách najít opravdu stabilní zázemí pro zaměstnance z technologické výroby?

Technologická výroba je extrémně důležitou součástí celosvětového trhu. Pokud bychom nebyli schopni produkovat celou...