Nakupujeme jako vlastenci? V zahraničí utrácejí až 1,6 miliardy

Víte, co udělal koronavirus s internetem? To, že internetový obchod Amazon přijal od července tohoto roku 2800 lidí. Denně.


Iniciativa Doma nakupuji je spojena s jistou hrdostí a vytváří pocit společenské odpovědnosti.

Do října se tak počet jeho zaměstnanců zvýšil o 423 tisíc a celkově už zaměstnává 1,2 milionu lidí. Zprávu zveřejnil NY Times pár dní poté, co přišla Slovenská spořitelna s informací, že podle odhadu analytiků odchází ze Slovenska do zahraničí zhruba 1,6 miliardy eur ročně na platbách kartou.

“Zjistili jsme, že Vánoce jsou druhým nejsilnějším obdobím v roce a loni na ně Slováci utratili v zahraničních obchodech téměř 300 milionů eur. Tyto peníze by však mohly zůstat doma, čímž bychom podpořili našich podnikatelů, zaměstnanost i Slovenské ekonomiku, “říká Dáša Juríková, ředitelka odboru strategie a rozvoje značky České spořitelny.

Banka proto přišla s iniciativou Doma nakupuji, do které se zapojilo již více než tisíc firem. Jak pomohla hračkářství Toyeto, výrobci sušeného ovoce Brix products či hotelu Lomnica?

Nákupní patriotismus Slováci neřeší. Jde jim hlavně o ceny

Po příklady vytváření nových pracovních míst během pandemie koronavirus netřeba chodit do zahraničí, stačí zůstat na Slovensku. Příkladem je výrobce prémiového sušeného ovoce Brix – Grown for flavour z Prievidze, který v létě dokázal vytvořit jedno pracovní místo.

“Není to mnoho, ale pro malou firmu, jak jsme my, která během první vlny pandemie nevěděla, co bude dál, je i jedno pracovní místo značným rozdílům v nákladech,” říká Róbert Novák, generální ředitel Brix – Grown for flavour.

Podařilo se jí to i díky státní podpoře a vyššímu zájmu Slováků o domácí produkty, když nárůst objednávek zaznamenala v e-shopu i v partnerských obchodech. Je to pozitivní zpráva i proto, že podle České spořitelny směřují dvě ze tří eur zaplacených kartou online do zahraničí.

“Do určité míry se snížilo přeshraniční nakupování, vzhledem k režim na hranicích a opatření jednotlivých zemí. Světlé výjimky se projevují i ​​při některých druzích potravin, například v případě jejich krátkodobého výpadku v obchodech. Po dokoupení však spotřebitel jakoby zapomněl na nákupní patriotismus a nadále nakupuje zejména podle ceny, “přiznává Jana Holéciová, mluvčí České zemědělské a potravinářské komory.

Brix – Grown for flavour se v tomto období podařilo získat i prestižní ocenění Great Taste Awards, což zájem o jejich produkty ještě zvýšilo. Prodeje se jim mírně propadly jen v úvodu pandemie, kdy se zavřely hranice. Na chvíli tak přišli o možnost spolupráce se zeměmi, v nichž se některé druhy ovoce pěstují. Výraznější omezení však nezaznamenali.

“Při podnikání neustále přicházejí problémy, které je třeba řešit, v zásadě jsme však své fungování měnit nemuseli,” dodává Novák.

Přišli o 70 procent příjmů

Hůře na tom byla síť hračkářství Toyeto, která má prodejny v osmi nákupních centrech od Košic až po Bratislavu a 70 procent jejích příjmů tvoří maloobchod.

“Maloobchod se ukazuje jako nejvíce postižený nejen opakovaným zavíráním provozů, ale i všeobecným úbytkem zákazníků v nákupních centrech,” přiznává jednatel Toyeto Dominik Rusňák.

Svou komunikaci proto namířili do online prostředí a přidali k ní i iniciativu Doma nakupuji. Obsah na sociálních sítích iv newsletterů přizpůsobili právě nakupování přes internet, díky čemuž začali v tomto prostředí násobně růst.

“Na webové stránce víme sledovat, odkud návštěvníci přicházejí a nachází se tam i stránka domanakupujem.sk. Jsou to desítky lidí, kteří by nás možná jinak nenašli, “pochvaluje si Rusňák.

Dezinfikují pera i hotelové karty

Webová stránka domanakupujem.sk přivedla návštěvníky i k hotelu Lomnica, který to má však s poskytováním služeb přes internet o trochu náročnější. Cestování se navíc během pandemie stalo nejrizikovější aktivitou a odkláněli se od něj vlády i samotní turisté.

“Slovenský cestovní ruch očekává pokles tržeb o půl miliardy eur,” řekl pro Hospodářské noviny Marek Harbuľák, generální manažer Asociace hotelů a restaurací Slovenska.

Když se v hotelu Lomnica rozhodovali, jak na to zareagují a co udělají s výrazným poklesem turistů, rozhodli se zpřísnit opatření spojené s ubytováním a zapojit se do iniciativy Doma nakupuji.

Nejnovější články

Půjčka online do 15 minut – je to opravdu reálné?

Možná již s půjčkou online máte zkušenosti, možná o ní právě teď uvažujete. Občas v životě každý z nás potřebuje získat obnos peněz. V...

4 podnikatelské tipy, jak vydělávat více peněz navzdory krizi

Pravděpodobně jste četli různé příběhy o pohádkově rychlém zbohatnutí a nabyli jste dojmu, že právě takovým způsobem podnikání funguje. Realita je však úplně jiná,...

Kde v severních Čechách najít opravdu stabilní zázemí pro zaměstnance z technologické výroby?

Technologická výroba je extrémně důležitou součástí celosvětového trhu. Pokud bychom nebyli schopni produkovat celou řadu výrobků s takovou rychlostí a efektivitou jako jsme zvyklí, tak...

Další články z rubriky

Půjčka online do 15 minut – je to opravdu reálné?

Možná již s půjčkou online máte zkušenosti, možná o ní právě teď uvažujete. Občas...

4 podnikatelské tipy, jak vydělávat více peněz navzdory krizi

Pravděpodobně jste četli různé příběhy o pohádkově rychlém zbohatnutí a nabyli jste dojmu, že...

Kde v severních Čechách najít opravdu stabilní zázemí pro zaměstnance z technologické výroby?

Technologická výroba je extrémně důležitou součástí celosvětového trhu. Pokud bychom nebyli schopni produkovat celou...

Jak ušetřit na lécích aneb jak vydělat na péči o své zdraví

Zdraví by pro nás všechny mělo být neustále na prvním místě. Ze všech stran...