Investice do firem výrazně poklesly, snížil se zájem i o podniky

Objem evropských transakcí klesl v prvním pololetí 2020 o 31 procent.
Pandemie onemocnění COVID-19 a s ní spojené omezení způsobily pokles aktivit firem v oblasti fúzí a akvizic.

Výsledkem je oslabení evropského trhu firemních investic.

Situace se naplno projevila i na Slovensku, kdy zahraniční společnosti oproti minulému roku méně investovaly do nákupu či prodeje firem.

Vyplývá to aktuálního z evropského průzkumu, který realizovala společnost CMS ve spolupráci se společností Mergermarket.

Zatímco loni v prvním pololetí zrealizovali firmy na Slovensku 12 obchodních transakcí s hodnotou více než 25 milionů eur, letošní první pololetí přinesl dramatický propad.

Zrealizovalo se pouze sedm obchodů v hodnotě šest milionů eur.

“Předpokládáme, že některé větší transakce, které byly pozastaveny, se nakonec uskuteční. Situace způsobená pandemií urychlí rozhodnutí majitelů firem tyto firmy raději prodat a rozběhnou se menší transakce,” míní Petra Čorba Stark, partnerka a vedoucí korporátního týmu v advokátní kanceláři CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang, advokáti, v Bratislavě.

Objem evropských transakcí klesl v prvním pololetí 2020 o 31 procent a v regionu střední a východní Evropy o 34 procent. Jejich celková hodnota v Evropě byla 262,9 miliard eur, což je v porovnání se stejným obdobím minulého roku pokles o 29 procent. Čorba Stark upozornila, že objem a hodnoty evropských fúzí a akvizic za druhé čtvrtletí 2020 byly ve srovnání s kterýmkoli jiným čtvrtletím od roku 2013 na nejnižších hodnotách. Negativní dopady pandemie budou dle CMS pokračovat iv příštích měsících.

Navzdory negativních informacím a aktuální situaci na trhu však podle CMS existuje důvod k optimismu. “Není překvapením, že respondenti letošního průzkumu jsou opatrní. Očekává se však, že evropský hospodářský růst se v příštím roce oživí a uvolnění některých restrikcí umožní prodejcům, investorům i poradcem pokračovat v zahájených obchodních dohodách,” tvrdí Čorba Stark. Rychlost a udržitelnost ekonomického oživení však bude do značné míry záviset na vývoji nové vakcíny. Pokud ji vědci vyvinou, ale nebude rychle distribuována, vznikne nejistota a nálady na trhu budou kolísat.

Nejnovější články

Půjčka online do 15 minut – je to opravdu reálné?

Možná již s půjčkou online máte zkušenosti, možná o ní právě teď uvažujete. Občas v životě každý z nás potřebuje získat obnos peněz. V...

4 podnikatelské tipy, jak vydělávat více peněz navzdory krizi

Pravděpodobně jste četli různé příběhy o pohádkově rychlém zbohatnutí a nabyli jste dojmu, že právě takovým způsobem podnikání funguje. Realita je však úplně jiná,...

Kde v severních Čechách najít opravdu stabilní zázemí pro zaměstnance z technologické výroby?

Technologická výroba je extrémně důležitou součástí celosvětového trhu. Pokud bychom nebyli schopni produkovat celou řadu výrobků s takovou rychlostí a efektivitou jako jsme zvyklí, tak...

Další články z rubriky

Půjčka online do 15 minut – je to opravdu reálné?

Možná již s půjčkou online máte zkušenosti, možná o ní právě teď uvažujete. Občas...

4 podnikatelské tipy, jak vydělávat více peněz navzdory krizi

Pravděpodobně jste četli různé příběhy o pohádkově rychlém zbohatnutí a nabyli jste dojmu, že...

Kde v severních Čechách najít opravdu stabilní zázemí pro zaměstnance z technologické výroby?

Technologická výroba je extrémně důležitou součástí celosvětového trhu. Pokud bychom nebyli schopni produkovat celou...

Jak ušetřit na lécích aneb jak vydělat na péči o své zdraví

Zdraví by pro nás všechny mělo být neustále na prvním místě. Ze všech stran...