Všechny země zde však budou mít svobodu a práva zaručená mezinárodním právem.
Chorvatská vláda v pondělí schválila rozhodnutí o prohlášení výlučné ekonomické zóny v Jaderském moři spolu s Itálií a Slovinskem.
K formálnímu vytvoření zóny dojde v lednu po třístranném setkání ministrů všech zainteresovaných stran.
Chorvatský parlament bude o rozhodnutí hlasovat na čtvrteční mimořádné schůzi, uvedl premiér Andrej Plenkovice.
Všechny země budou mít svobodu a práva
Chorvatský ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Gordan Grlič Radman během diskuse se slovinským a italským partnerem „dosáhli porozumění“ a koncem roku oficiálně oznámí vytvoření společné zóny.
Grlič Radman dodal, že budou jednat i o posílení spolupráce v jadranské oblasti s cílem ochrany životního prostředí a řízení takzvané modré ekonomiky.
Chorvatský ministr zahraničí informoval o zóně i Evropskou unii a sousední státy. A mluvil o ní na videokonferenci Středomořský dialog.
Zdůraznil, že výlučná hospodářská zóna bude vyhlášena v souladu s námořním kodexem, Úmluvou OSN o mořském právu a právními předpisy EU a že tato zóna zůstane námořní oblasti, kde budou mít všechny země svobodu a práva zaručená mezinárodním právem, aniž by byla dotčena svrchovaná práva a jurisdikce Chorvatska.
Ministryně zemědělství Marija Vuckovičová v této souvislosti řekla, že VHZ ještě zlepší již tak „úzkou a v době dokonce vynikající spolupráci s Itálií“ v otázkách rybářských flotil a řízení zdrojů.
Pozvání Slovinska bylo dobrou vůlí
Chorvatské ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí minulý týden uvedlo, že prohlášení výlučné ekonomické zóny bylo výsledkem provádění společné rybářské politiky Chorvatska a Itálie, jakož i spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí.

Slovinský premiéra Janez Janša v pondělí během otázek v parlamentu poznamenal, že bylo „dobrou vůlí“ Itálie a Chorvatska pozvat Slovinsko na jednání o jejich plánech na prohlášení výlučné ekonomické zóny v Jaderském moři. Janša o tom jednal s Plenkovice a italským premiérem Giuseppem Contem minulý víkend.
Podle Úmluvy OSN o mořském právu z roku 1982 mají země právo prohlásit výlučnou ekonomickou zónu až do vzdálenosti 200 námořních mil od jejich pobřeží. To znamená, že daná země má v této zóně výhradní práva týkající se využívání mořských zdrojů, zejména výroby energie a rybolovu.